Univerzita v Coloradu, konkrétně její Antschutzův lékařský kampus, získá 46 milionů dolarů na podporu výzkumu, který se zaměřuje na vyléčení úplné slepoty metodou transplantace oka.
Vědecký a chirurgický tým pod vedením Kii Washingtonové začne výzkumem na zvířecích modelech – na nich se totiž budou vyvíjet strategie zrakového nervu, imunosuprese a pooperační péče. Až následně bude možné pomoci tímto způsobem lidem.
Washingtonová, jejíž specializací je chirurgie, je hlavní řešitelkou projektu, spoluřešitelkou je pak transplantační imunoložka Christene A. Huangová. Obě působí jako profesorky na Lékařské fakultě Coloradské univerzity a jsou celostátně uznávanými špičkami v oblasti plastické a rekonstrukční chirurgie, transplantační chirurgie a imunologie.
Dle slov Washingtonové se zatím doposud nepodařilo zrak transplantací úspěšně obnovit, domnívá se však, že díky vývoji technologií, transplantační chirurgii a regenerativní medicíně v posledních dvaceti letech to nyní bude možné.
„Jednou z nejsložitějších částí zákroku je úspěšné opětovné připojení zrakového nervu. Představte si to jako opravu přerušeného elektrického vedení, která umožní, aby se signály z oka mohly přenášet do mozku,“ uvedla Washingtonová. Stejně důležitá je podle ní i monitorování a následná péče, aby bylo zajištěno, že mozek bude přijímat správné signály i nadále a nové oko přijme.
Tým Christene Huangové bude následně zkoumat, jak na nové oko reaguje imunitní systém. Aby tělo nový orgán přijalo, je třeba nadefinovat metody pro praxi, jak se dotyčná část těla vypořádá se zánětem a jak zabránit odmítnutí transplantátu.
Uvedené techniky by poté podle Washingtonové mohly umožnit léčbu slepoty a zároveň by mohly nabídnout nová řešení i pro další neurodegenerativní poruchy ovlivňující centrální nervový systém. Dala by se tak řešit poranění míchy či poškození mozku i progresivní poruchy mozku, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Projekt bude probíhat ve spolupráci s několika partnery. Univerzita Johnse Hopkinse při něm bude pracovat se speciálním typem molekuly zvané dendrimer, která bude dodávat genetické instrukce do sítnice a zrakového nervu, čím napomůže při opravování či upravování funkcí zlepšujících zrak. Univerzitní tým bude také pátrat po genech, které regulují nervy v oku. S jejich pomocí regenerace a obnova totiž probíhá účinněji.
Univerzita ve Wisconsinu, Univerzita v Indianě a Národní institut zraku budou spolupracovat na vývoji tzv. bioinženýrského „nervového mostu“, který spojí zrakové nervy dárce s těmi od příjemce.
Výzkumníci z Univerzity Jižní Kalifornie budou vytvářet systém, který využívá elektrické signály a tím podporuje úspěšné přidávání nervových buněk do stávající části oka. Umožní to zlepšení funkce a vidění oka. Kromě toho budou používat jemné elektrické proudy, jež buňkám pomohou přizpůsobit se novému prostředí.
Výzkumníci z Cedars Sinai Medical Center vytvoří protokol pro operaci, aby se ujistili, že dárci oka budou před provedením zákroku řádně zkontrolováni a schváleni.
Nadace pro boj proti slepotě bude mít v gesci reporting, tedy informování o probíhajícím projektu.
Projekt, na kterém je zainteresováno několik pracovišť, je počinem v oblasti regenerativní medicíny a znamená nadějí pro všechny, kdo trpí ztrátou zraku.
Peníze na tento program (spadající pod transplantaci lidských očních alografů) poskytuje ARPA-H – americká federální agentura pro pokročilé výzkumné projekty, která podporuje biomedicínský a zdravotnický výzkum, jejž nelze realizovat tradičním výzkumem nebo komerčně.
Autor: redakce
Zdroj: University of Colorado Anschutz Medical Campus