Soutěž SILMO d’Or je vždy dobrým ukazatelem vývoje v materiálech i trendech a zároveň reflektuje společenské tendence.
Letošní veletrh SILMO proběhl ve dnech 21.–23. září 2024. Paříž byla podzimně elegantní a vyšperkovaná ještě po olympiádě. Kategorií bylo jedenáct, jedno ocenění udělila porota a jedno obdržela tzv. zodpovědné společnost. Na koho byl letos tedy upřen nejvíce zrak?
Kategorie Technologické inovace v brýlích
- OOmade – „OOmade SAV 3D“
Firma OOmade přišla s konceptem obrub, který zahrnuje automaticky možnost jejich opravy. Vyvinula totiž 3D softwarovou platformu a k ní poskytuje 3D tiskárnu, která umožňuje opravu poškozených brýlí během několika minut v optice přímo před zákazníkem. Obruby jsou vyrobeny z biomateriálů a z recyklovatelných materiálů. Optik se tak svou službou zákazníkovi odliší a pro zákazníka je to nová, vcelku převratná zkušenost.
Kategorie Technologické inovace v brýlích – propojené produkty
- EssilorLuxottica – „RayBan Meta avec IA“
Nová generace chytrých brýlí Ray-Ban Meta se zrodila ze spolupráce se společností Meta. Tyto brýle budou od října 2024 rozšířeny o služby umělé inteligence. Uživatelé tak mohou zůstat propojeni se světem sítí, zachycovat důležité milníky svého života a konzumovat digitální obsah. AI jim pomůže při identifikaci viděného a poslouží i jako pomocník v běžném životě. Technologie je přitom stejně prostá jako nošení brýlí.
Kategorie Děti
- Lafont – „Roudoudou“
Společnost Lafont se specializuje na dětské brýle a představila svůj první model – brýle Roudoudou – určený speciálně pro předčasně narozené děti. Rozměry a geometrické parametry těchto obrub jsou přizpůsobeny jejich potřebám. Vstřikované obruby, vyrobené z biomateriálu získaného z ricinového oleje, jsou určeny k trvalému nošení od prvních měsíců života dítěte.
Kategorie Sport
- Out Of – „Acuity“
Acuity dokáže zkorigovat široký rozsah očních vad a poskytuje dokonale jasný vizus bez ztráty zorného pole. Základem tohoto průkopnického designu jsou brýlové čočky – na rozdíl od těch běžných na trhu jsou vyrobeny z jednoho plátu materiálu, čímž je zajištěna přesná a jednotná korekce zrakových vad a maximální výkon.
Kategorie Vidění
- Transitions Optical – „Transitions Gen S“
Transitions® GEN S™ je dynamická brýlová čočka z kategorie fotochromatických čirých čoček, která reaguje mimořádně rychle na světlo při přechodu z interiéru do exteriéru – doslova v řádu sekund. Kategorie zatmavení č. 3 pak dosáhne za 25 sekund a opětovného zesvětlení za méně než dvě minuty. Díky inovativnímu designu a pestrým barvám se přizpůsobuje všem světelným podmínkám, má dlouhou životnost a je vhodná pro každodenní použití.
Kategorie Materiál, přístroje
- Eyesoft – „Check Lenscape“ & MicroUnit – „Lona 5“
Francouzská společnost Eyesoft využívá virtuální realitu a monitoruje pohyby očí. Na základě toho pak nabízí inovativní řešení při vyšetřování zraku. Eyesoft Check Lenscape je aplikace, která má dvě klíčové funkce. Funkce „Check“ zjišťuje poruchy binokulárního vidění, posuzuje riziko únavy zraku a zlepšuje akomodační výkonnost. Funkce „Lenscape“ simuluje geometrii čoček, odstíny a polarizační čočky.
Lona 5 je software pro navrhování a výrobu brýlí. Lze jej jednoduše ovládat a poslouží i uživatelům bez znalostí v oblasti designu. Software rovněž umožňuje získat a zkontrolovat jednoduchým kliknutím výrobní program na CNC strojích, aniž musí mít člověk podrobnější speciální znalosti.
Kategorie Vidění, optické pomůcky
- Accessolutions – „VoiSee“ Reber Informatik
VoiSee je inovativní pomůcka pro zrakově znevýhodněné, určená pro vidění na blízko i do dálky. Tento elektronický monokulár má jednoduché ovládací prvky (stačí s ním manipulovat jednou rukou) a umisťuje se před jedno oko. Umožňuje uživatelům číst text, zvětšovat si obrázky, zastavovat si je a upravovat si vizuální nastavení, např. kontrast. Lehká a kompaktní konstrukce se snadno přenáší.
Kategorie Optické obruby
- Nina Ricci – „SNR403 couleur 7G6“ De Rigo Vision
Acetátové maxiobruby ikonického tvaru ve stylu retro. V tomto modelu se snoubí minulost s přítomností díky geometrickému tvaru stranic a kulatému tvaru očnic. Na vnitřní straně obrub je patrná struktura materiálu a stranice zdobí logo Nina Ricci. Jacqueline Kennedy nosila tuto značku a tato bílohnědá varianta se inspirovala modelem, který nosila.
Kategorie Sluneční brýle
- Zilli – „ZI65109 C01“, Grosfilley France
Součástí obrub ZILLI jsou na nosníku a stranicích prvky z kůže (s hrubou, tedy výraznou texturou), které vynikají díky titanovému orámování zlaté barvy. Obruby jsou lehké a mají pružné klouby typu flex, takže se dokonale přizpůsobí svému uživateli.
Kategorie Optické obruby / návrhář brýlí
- Pierre Eyewear – „Lady“
Acetátové obruby tvaru geometrické kočičí oči, jež zaujmou ztenčením očnic na vnějších stranách obrub. Ztenčení je podtrženo čirou barvou, díky čemuž vynikne hnědý, dominující tón obrub.
Kategorie Sluneční brýle / návrhář brýlí
- Prodesign – „Censur“
Model Censur je výsledkem kreativního přístupu, zejména hravého prozkoumávání geometrických tvarů a čistých linií. Obruba vypadá jako spojení tenkých přiznaných pásků kovu. Tyto brýle působí jako umělecký artefakt, u nichž vyniká z rozměrů především hloubka, a dokazují, že kreativita si vždy určuje své vlastní hranice.
Zvláštní cena poroty
- PARASITE DESIGN – „MORPH Alpha“
„MORPH Alpha – Clara Besnard“ je obruba vyrobená výhradně z náhradních dílů a starých zásob z dílen futuristické značky Parasite a vintage optiky Bidules. Umělkyně a designérka Clara Besnard vyrobila obrubu MORPH1 ručně jakou soustavu jakýchsi chapadel, jejichž hlavní části tvoří obroučka Parasite MORPH V01 (2003); sekundární soustavu ramen pak tvoří acetátové stranice a očnice ze sedmdesátých až osmdesátých let.
Zodpovědná společnost
- SKANS / VANNI
Společnost SKANS byla oceněna za svůj minimalistický přístup, jehož cílem je zpomalit spotřebu brýlí. V praxi to znamená uvádění nadčasových obrub na trh pouze tehdy, když jde o opravdovou novinku, aby se snížila potřeba je obnovovat, nadčasové obaly bez potisku, aby nebylo třeba redesignu, totožné náhradní díly pro všechny obruby nebo jejich výroba na vyžádání, čímž je zaručena jejich dostupnost a netvoří se nadměrné zásoby. Společnost dbá na životní cyklus obrub, které jsou z toho důvodu např. vyrobeny z jednoho typu materiálu (100% nerezová ocel, včetně sedel), aby se maximalizovala možnost recyklace.
VANNI, která obdržela toto ocenění, je první italská společnost v branži, která nese od roku 2021 přídomek „Società Benefit“ (obdoba benefiční společnosti). Je schopna monitorovat svou společenskou zodpovědnost (CSR) v sociální, environmentální i společenské oblasti, což dokazuje čísly i svými postupy. Společnost nechává hodnotit svou výkonnost i zaměstnance v různých oblastech prostřednictvím průzkumů. Školení o udržitelném rozvoji absolvovalo 100 % zaměstnanců společnosti (v rozsahu 5 až 22 hodin na zaměstnance). V letech 2023/2024 společnost provedla interní reorganizaci pod vedením organizačního psychologa, aby jasněji definovala role a odpovědnosti jednotlivých osob a reagovala na potřeby zaměstnanců. Je spjata s místem, kde působí, a podporuje proto řadu místních organizací v Turíně a Piemontu. Posuzování životního cyklu umožnilo firmě realizovat řadu úprav s cílem omezit dopad svých výrobků na životní prostředí.
Soutěž v optickém designu
Tuto soutěž vyhrály brýle DISTROAL navržené Thomasem Deneufbourgem a Adrienem Galloisem z École de Design Nantes Atlantique. Jsou určeny pro uživatele se specifickými potřebami, včetně nositelů brýlí s poruchami autistického spektra a úzkostnými poruchami. Distroal znamená v bretonštině „uklidňující“.
Zdroj: Naskas RP