Pokud máte pár kilo navíc, nemívají pro vás většinou vědecké studie žádné dobré zprávy. Dvě studie publikované vědci z Austrálie a USA ovšem informují o pozoruhodné výjimce z tohoto pravidla. Z jejich výzkumu vyplývá, že mírně vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) je zřejmě spojen s nižším rizikem vzniku glaukomu. Progrese již diagnostikovaného glaukomu byla také pomalejší, pokud byl BMI mírně nad normou.
Glaukom je časté oční onemocnění, které pokud se neléčí, přivodí progresivní a nevratnou ztrátu zraku a může vést až k úplné slepotě. „Záludnost glaukomu spočívá v tom, že zpočátku probíhá bez příznaků, a proto může zůstat dlouho bez povšimnutí,“ říká profesor Alexander Schuster z očního oddělení univerzitní kliniky v Mohuči. „Glaukom není spojen s bolestí a mnoho nemocných si zpočátku nevšimne, že se jim zmenšuje zorné pole.“ Ve většině případů jsou změny zjištěny až při screeningovém vyšetření u očního lékaře.
Tato vyšetření by se proto měla konat v pravidelných intervalech. Vzhledem k tomu, že riziko glaukomu se zvyšuje s věkem, doporučuje se se screeningem začít nejpozději ve 40 letech. „U osob s rizikovými faktory by se mělo se screeningem začít ještě dříve,“ zdůrazňuje prof. Schuster. Mezi takové osoby patří lidé, jejichž rodiče nebo sourozenci již glaukomem onemocněli, krátkozrací lidé s více než čtyřmi dioptriemi nebo lidé s tmavou barvou pleti. Největší riziko je však spojeno s vysokým nitroočním tlakem. „Interval, ve kterém by se měla vyšetření opakovat, závisí také na známých rizikových faktorech – může se pohybovat mezi jedním a pěti lety,“ říká prof. Schuster.
Kdo nejčastěji trpí glaukomem
Australská i americká studie naznačují, že glaukomem jsou častěji postiženi zejména štíhlí lidé. Obě studie se zaměřily na nejčastější formu glaukomu, tzv. primární glaukom s otevřeným úhlem. Čím nižší byl index tělesné hmotnosti účastníků, tím častěji u nich byl diagnostikován glaukom. U osob s podváhou byla také progrese úbytku zorného pole rychlejší než u osob s normální nebo mírnou nadváhou. „Doposud existovaly rozporuplné výsledky studií ohledně možné souvislosti mezi tělesnou hmotností a rizikem glaukomu,“ říká prof. Schuster. Tělesná hmotnost proto nebyla v nedávno aktualizovaných pokynech pro hodnocení rizikových faktorů glaukomu s otevřeným úhlem zahrnuta s konkrétním doporučením. „Současné studie posouvají rovnováhu směrem k možnému ochrannému účinku, který by mohl pramenit z normálních až mírně vyšších hodnot BMI,“ říká prof. Schuster. Výzkumy naznačují, že lidé s podváhou jsou celkově náchylnější k tomuto onemocnění.
Zbývá zjistit, zda by se měl vliv hmotnosti zohlednit při rozhodování o screeningu glaukomu. „Tělesná hmotnost rozhodně není rozhodujícím rizikovým faktorem pro nebo proti screeningu,“ zdůrazňuje prof. Schuster a v případě pochybností se přimlouvá spíše za vyšetření příliš brzy nežli příliš pozdě: „Jakmile jsou vlákna zrakového nervu jednou zničena, už se nikdy neobnoví. Pokud je však glaukom rozpoznán včas, lze ztrátu zorného pole obvykle snadno a bezpečně zastavit pomocí očních kapek nebo laserového zákroku.“
zdroj: DOG