Letošní veletrh OPTA, který probíhal začátkem března, nastínil několik trendů.

  1. Role společenského setkávání vzrostla

Bylo jasně vidět, že na rozdíl od post-covidového ročníku, který se nadechoval jen opravdu velmi nesměle, letošní ročník pulzoval energií a užili si jej vystavovatelé i návštěvníci. Stánků bylo 59, vystavovatelů 105 a návštěvníků přes 3000, což jsou na veletrh komorního založení potěšující čísla.

Jinými slovy po covidovém společenském půstu, až vyprahlosti, mají lidé snahu se sdružovat naživo ve zvýšené míře. Neplatí to jen pro veletrhy, ale i pro koncerty, přednášky… Bylo dobré vyzkoušet si on-line svět, realitu však nic nenahradí. Z on-line světa tak zůstaly jen prvky relevantní.

Návštěvníků bylo sice stále ještě o něco méně než na předcovidových ročnících, ale plynule se po celou dobu veletrhu přelévali od stánku ke stánku v pavilonu V, zjišťovali zvědavě, co je nového ve světě brýlí a technických novinek, prohlíželi si oceněné exponáty soutěže TOP OPTA i velmi vydařenou výstavu retrobrýlí české značky Okula. Vyslechnout si mohli také přednášky, především od studentů Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci či Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Mezi návštěvníky byli odborníci, nákupčí, studenti a jejich profesoři a veřejnost, která se zajímá především o nové obruby a kontaktní čočky.

  1. Obruby: velké a barevné

Ti, kdo si prohlíželi paletu letošních obrub, si povšimli, že letošním sjednocujícím prvkem jsou letos dva prvky:

  • velikost obrub – preferovány jsou letos obruby výrazné a velké (často je to pětihran)
  • barvy

Obruby charakterizuje buď přechod barev nebo jejich mix. Jinými slovy pokud je očnice např. černá, je obvykle podbarvena jinou barvou, např. tmavě zelenou, což ji zjemňuje.

Další variantou je, že se na očnicích objeví obvykle tři barvy v pruzích – jako příklad lze uvést značku Life Loft od firmy Woodys, kdy na vrchní části očnic vyniká barva zlatá, na prostřední části je barva černá a spodní část vyplňuje barva bílá. Značka X-line firmy Ardix takto kombinovala barvu modrou a fialovou na obrubách a černou na stranicích.

Detail srdíčka.

Překrývající se barvy na očnicích zvolily např. značky Parasite nebo Bellinger – značka Bellinger navíc zvolila detail v podobě srdíček, které ukončují stranice.

Mocoa.

Podle informace od zástupců firmy Idea Optica se nejvíce prodávají bez ohledu na dobu obruby černé a tmavě modré, což se potvrdilo u prodeje jejich obrub značky Mocoa tvaru výrazných kočičích očí – nejvíce šly na odbyt černá a béžová.

Zástupkyně firmy Zuza Optik letošní trend charakterizovala slovy: „Obruby velké, maximálně barevné“. Ukázalo se to ostatně na obrubách Vermont či Hemme. Potvrdila, že černá se prodává vždy, další variací je pak černobílá. Dodala, že lidé jsou již v nošení brýlí odvážnější i v dříve konzervativnějších městech, nebojí se barev a tvarů.

Osvěžující novinku na veletrhu představovaly obruby Roger – tato nizozemská značka barvená ve Švýcarsku je mírně extravagantní. Obruby z odlehčené oceli vypadají, jako by byly vystřižené. Jejich charakteristickým znakem je jednoduchost tvaru: kulatý, hranatý či tvar kočičí oči, barvy jasně žlutá, zelená či fialová, které obkružuje černá či stříbrná.

Dalším letošním trendem je tvar obruby – jako by nebyla jedna, ale dvě obruby přes sebe, z nichž druhá vybočuje nepatrně jiným tvarem. Tento postup brýle ozvláštňuje. Za všechny např. firma Optini, značka Face à Face či obruba Jean Reno od Ardixu.

  1. Znovu objevený fenomén Okula Nýrsko

Retrobrýle, Okula.

Ondřej Vicena a Michal Pavlát upozornili přednáškou Brejlařství v Československu a design a také komentovanou prohlídkou na výstavě Design brýlí v Československu na fenomén firmy, která byla sice známá díky běžným obrubám, ale vyráběla i nadčasové produkty, které se do rukou tuzemských uživatelů nedostaly, neboť byly určeny na export.

Z přednášky vyplynulo, že designér Jaroslav Trubač z Okuly Nýrsko byl kreativním a technickým mozkem, díky němuž měl tento podnik celosvětové patenty. Ostatně historie celé firmy od jejích začátků v roce 1895 je pozoruhodná a zahrnuje nalézání mezer na trhu (dětské brýle), znárodnění v padesátých letech či navrácení podniku v devadesátých letech. Jaroslav Trubač působil v Okule do osmdesátých let a z jeho rukou vyšly op-artové brýle, ohýbací a nylonové brýle, obruby Panorama či Retina (futuristického tvaru), obruby, na jejichž konci byly náušnice, brýle nýtované, pískované, brýle, které šlo sestavit jako „stavebnici“… Duší byl vynálezcem. Vicena a Pavlát systematicky mapují produkci Okuly a tím, že je to jedna z firem, na kterou může být tato země pyšná. Jako perličku lze uvést, že na plastových obrubách od Okuly, které jsou dnes již nedostupné, se učily generace studentů (a některé školy dodnes mají štosy krabiček s těmito obrubami a používají je v praktické výuce).

  1. Přednášky nejen o kouření a rohovce a bakteriích na brýlích

Přednášky byly stručné a přednášející studenti (mnoho z nich píše v tomto roce diplomovou práci a ukončuje studia) je měli připravené tak, že zaujaly svými tématy a výstižností.

Z přednášek (kompletní seznam je zde) zaujaly mimo jiné Vliv kouření na endotel rohovky od Bc. Barbory Pilné z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Bakteriální kontaminace brýlových obrub od Bc. Evy Mangerové (taktéž LF MU v Brně).

U vlivu kouření na endotel rohovky je třeba připomenout jeho citlivost – pokud z něj buňky ubývají, nové nevznikají, ale jeho místo zaplní ty stávající. Kouření přispívá k VPMD, kataraktě a horšímu slznému filmu, v těle navíc při kouření vzniká oxidační stres. Výsledky však ukázaly, že odchylky v endotelu u nekuřáka i kuřáka byly nepatrné. Pozoruhodný byl fakt, že bylo těžké získat probandy pro výzkum, protože kuřáků klasického tabáku ubývá. Nahřívaný tabák zatím není dostatečně prozkoumán, ale do budoucna by bylo zajímavé se jeho výzkumu věnovat.

Přednáška o bakteriální kontaminaci brýlových obrub od Bc. Evy Mangerové z LF MU v Brně (jejíž výzkum stále pokračuje) poodhalila, jaké typy bakterií se vyskytují na brýlích a v jakých částech obrub nejvíce. Spolupracovala s firmou Optik Krouman, kdy si od klientů brala obruby a otiskla je vždy do agaru. Mikrobiologický ústav následně na speciálním přístroji zjišťoval typ bakterií. Z dosavadního šetření a výsledků vyplynulo, že 30 % si nečistí brýle vůbec a tři čtvrtiny jen skla. Nejvíce bakterií je na sedlech, pak na stranicích. Na pěti vzorcích z šedesáti byl Staphylococcus aureus. Na kovu se usazují více (je členitější). U klientů s kožním onemocněním se doporučují spíše obruby plastové. Bakterie mohou způsobovat záněty oka, brýle je proto třeba čistit občas mýdlovou vodou a mikrovláknem, alkohol se nedoporučuje, škodí jim. Lze také využít ultrazvukovou čističku v optice.

Za Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci hovořily o zkušenostech studentů optometrie z výměnného pobytu v Německu Bc. Kristína Bernátová a Bc. Natália Nebošková a biomechanickým vlastnostem rohovky při oční hypertenzi a glaukoku se věnovala Bc. Stela Levická.

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně dále reprezentovala tématy Příčiny rozdílu mezi velikostí AC/A poměru určeného gradientní metodou a výpočtem od Bc. Magdalény Hájkové, Vliv refrakce oka na manifestaci presbyopie od Bc. Veroniky Králové a Změny v zorném poli u pacientů s keratokonem od Bc. Kláry Gajdošové.

Firemní přednášky zahrnovaly témata MiYOSMART: Dosavadní zkušenosti v ČR a výsledky evropské studie od Mgr. Martina Bartoše, optometristy a Lens Experta z firmy HOYA; Multifunkční brýlové čočky s novou technologií Solitaire(R) LayR od Libora Pivoňky z firmy Rodenstock ČR a Brýlová čočka Essilor Stellest na kontrolu rozvoje dětské myopie od Mgr. Romana Heinze z firmy ESSILOR-OPTIKA. Mgr. Jan Zahálka ze Společenstva českých optiků a optometristů se věnoval konfliktům, kompetencím a kontrolám, tedy profesní legislativě.

Na veletrhu byl rovněž promítán film Wichterle – portrét českého génia a zazněla na něm přednáška Otto Wichterle a jeho přínos pro světovou kontaktologii od Ing. Jiřího Michálka z Ústav makromolekulární chemie Akademie věd ČR, v.v.i., a Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze.

Do soutěže TOP OPTA bylo letos nominováno devatenáct exponátů od dvanácti firem. Ocenění získali:

  • kategorie Kvalitní vidění pro všechny generace:

zařízení OrCam Read izraelského výrobce OrCam Technologies Ltd. (vystavovatel SAGITTA Ltd., spol. s r.o.)

  • kategorie Brýlové obruby a sluneční brýle

– luxusní dámská obruba CHOPARD Red Carpet (italský výrobce a vystavovatel De Rigo)

dětské brýlové obruby Minima Hybrid Junior 3D (výrobce francouzská firma Minima S.A., vystavovatel EYE 2000 s.r.o.)

obruby Centrostyle pro slabozraké (italský výrobce Centro Style, vystavovatel CLR Optik s.r.o.)

  • kategorie Technologie v oční optice

–  DNEye® Scanner 3 (francouzský výrobce Luneau Technology Operations, vystavovatel Rodenstock ČR s.r.o.)

 

 

Autorka článku a foto: Mgr. Eva Klapalová