Zátky šampaňského mohou způsobit úraz očí, cesta zátky od láhve o objemu 75 cl k obličeji může trvat pouhých 0,05 sekundy.

Odborníci z Cambridgeské univerzity a jejich kolegové Americké oftalmologické akademie jsou toho názoru, že lahve šampaňského s korkovými uzávěry by měly být z bezpečnostních důvodů opatřeny varováním, protože poranění očí zátkami představuje pro zdraví očí reálnou hrozbu. Lékaři jsou toho názoru, že láhve šampaňského by měly také mít šroubovací uzávěry, aby se předešlo riziku poranění očí.

Toto varování může na první pohled znít příliš opatrně, ale Americká oftalmologická akademie pořádá bezpečnostní kampaň „Odšpuntovávejte opatrně – Uncork safely“, která poskytuje praktické rady pro bezpečné odšpuntování lahví s šumivým alkoholem kvůli vážným, potenciálně oslepujícím poraněním očí, ke kterým každoročně dochází. Tlak v 750 ml láhvi šampaňského nebo sektu je přibližně třikrát vyšší než tlak v běžné automobilové pneumatice, což má potenciál vystřelit zátku až do vzdálenosti 13 m při rychlosti až 80 km/h. Zátka se může dostat z láhve do oka za méně než 0,05 sekundy, takže oko ani nestačí mrknou. Zátka zasažená do oka může způsobit mimo jiné trvalou slepotu, odchlípení sítnice či luxaci čočky.

Poranění jako následek manipulace s lahví prosecca si odnesl i eritrejský cyklista Biniam Girmay, který na stupních vítězů oslavoval své loňské vítězství na Giro d’Italia v roce 2022. Z další etapy závodu musel odstoupit. Rozhovor s tímto cyklistou o incidentu si můžete poslechnout na kanále youtube: https://youtu.be/AVN9Xu0upUQ?si=XinqiVuIiRYiYZk1

Ve vánočním vydání odborného časopisu BMJ (British Medical Journal) se objevilo několik tipů, jak se vyvarovat poranění očí při manipulaci s lahví šampaňského s korkovým uzávěrem.

Jak bezpečně otevírat šampaňské?

  1. Schlaďte láhev na správnou teplotu 6 °C, to sníží riziko příliš rychlého vystřelení korku.
  2. Odstraňte ochrannou fólii. Při odstraňování drátěné ochrany už držte korek pevně na místě.
  3. Nakloňte láhev pod úhlem 30°, držte korek a druhou rukou uchopte dno láhve.
  4. Otáčejte lahví, ne zátkou.
  5. Jemně otáčejte lahví, dokud se zátka neuvolní.
  6. Tlakem na zátku působte proti jejímu pohybu směrem nahoru.

K oslavám dochází během celého roku, i když na Silvestra jsou nejmasovější. Za celou redakci přeji vše nejlepší do nového roku!

Soňa Fišerová

 

zdroj: Eurosport, BMJ