V londýnské aukční síni Bonhams bude 29. listopadu nabídnuta k dražbě mozaika Psychedelické oko, kterou si kolem roku 1965 objednal John Lennon.

Mozaikovou deska zobrazující velké oko hledící vzhůru, skládající se z přibližně 17 000 dlaždiče v bílé, modré, zelené a červené barvě, s duhovkou ze zrcadlových skleněných dlaždic odrážejících okolí, si nechal na zakázku vyrobit John Lennon okolo roku 1965 pro svůj bazén v anglickém Kenwoodu v hrabství Surrey. Rozměr díla je 475 x 155 cm.

Tato monumentální mozaika Mozaika s největší pravděpodobností vznikla podle jednoho z Johnových vlastních návrhů, možná podle jedné z jeho karikatur, jejíž originál se nedochoval. Zajímavé je, že John v polovině 60. let navrhl také mozaiku bazénu pro George Harrisona, zvětšenou verzi karikatury z Lennonovy knihy In His Own Write.

Dílo vytvořil Joseph Ritrovato. Mozaika zůstala na místě v bazénu v Kenwoodu až do roku 1984, kdy ji tehdejší majitelé odstranili ze stěny bazénu za účelem jejího uchování, aby mohla být vystavena pro veřejnost. John Lennon vlastnil Kenwood od července 1964 do konce jara 1968.

Mozaika „Psychedelické oko“ Johna Lennona byla poprvé veřejně vystavena na Mezinárodním zahradním festivalu v Liverpoolu v letech 1985 až 1987.

Více o mozaice:
https://www.youtube.com/watch?v=F7B9f-LXrVI
https://youtu.be/8Z3Qu-ZZgPw

zdroj: Bonhams