Nová výpravná publikace Amazing Eyewear, jejímž autorem je bývalý nizozemský návrhář Maarten Weidema, je přehledným příběhem mapujícím historii brýlových obrub i značek, doplněným o vyprávění návrhářů.

Tato velkoformátová kniha o 297 stranách – dala by se nazvat vyprávěním v obrazech – zaujme především grafickou vybroušeností, přehledností a citem pro detail.

Autor se zaměřuje mimo jiné na nejtypičtější brýlové obruby a jejich proměnu v čase. Zároveň klasické tvary obrub přiřazuje k typům obličejů, což poslouží jako příhodná pomůcka pro optiky. Pro tuto část si vybral bloggery, kteří píší o brýlích (každý z nich má na sobě vybrané obruby, které mu typově nejlépe sedí, což může posloužit jako inspirace pro čtenáře).

Vzhledem k tomu, že oční obruby jsou autorovým koníčkem, představuje jak obruby zcela atypické, až excentrické, tak nenápadné, spíše praktické.  Přednost dává především individuálním značkám.

Kniha neopomíjí rovněž jednotlivé části brýlových obrub – např. znázorňuje, jaké existují typy nosníků či stranic, ale také sedel, a upřesňuje, pro jaké obruby je který typ nejvhodnější. Věnuje se také materiálům – u nich se soustředí nejen na přesný popis, ale i to, jak se s nimi pracuje. Autor se soustřeďuje i na barvy brýlových skel a jak na oku fungují.

Součástí publikace je i cenný ilustrovaný slovníček optických pojmů, které jsou vysvětleny velice přesně a jednoduše.

Kombinuje tedy stránku technickou a uměleckou – ukazuje technické finesy jednotlivých obrub, což je informace, kterou ocení optici i obchodníci, zároveň zachycuje příběhy návrhářů, jejich ideje a pojetí řemesla.

Publikace byla představena na letošním optickém veletrhu MIDO v Itálii.

 

Autor: redakce

Foto: TEF Magazine