Při hledání cest, jak šetřit přírodní zdroje, se ukazuje, že při výrobě brýlových obrub lze využívat mnohdy zapomenuté materiály. Jedním z nich je konopí.

Z konopí lze vyrábět papír, oděvy i stavební materiál. Hojně se používá v kosmetice. Je pevné a má antibakteriální vlastnosti.

Ve skotském Edinburgu sídlí firma Hemp Eyewear Edinburgh, která se zaměřila přímo na výrobu brýlových obrub z konopí a té se věnuje už šest let.

Obruby California Dreaming

Obruby California Dreaming

Při ní se postupuje v několika základních krocích. Z usušené rostliny se nejprve oddělují dlouhá vlákna, takže výsledek vypadá jako chomáč příze. Takto oddělená konopná vlákna se slisují do pevné substance. Obruby se následně lisují podle tvarů do forem. K vyhlazení okrajů již vypracovaných obrub se používají ruční nástroje. Poté se leští v sudovém bubnu, je na ně nanesen ochranný nátěr, sestaví se a putují k zákazníkovi. Výroba obrub na míru trvá čtyři týdny.

Obruby Shakespeare

Obruby Shakespeare

Výsledné obruby mají přírodní vzhled a nabízejí se v několika základních barvách – nejčastější jsou béžové, žluté či červené. Obruby působí živě, je na nich dobře patrná struktura materiálu a lze na ně i gravírovat.

Jeden z typů obrub nese název Shakespeare, neboť tento dramatik prý psal mnohá se svých prací na konopný papír. Mezi obrubami lze nalézt i typ Vincent, inspirací byl van Gogh a jeho plátna s konopným podkladem. Nejživěji působí obruby žluté barvy nazvané California Dreamin‘ podle letního hitu skupiny Mamas and Papas.

Podrobnosti i video z výroby lze nalézt na stránkách https://hempeyewear.com.

 

Text: Eva Klapalová

Foto: Hempeyewear.com