Společnost Apple oznámila nové zdravotní funkce v iOS 17, iPadOS 17 a watchOS 10, které se rozšiřují do dvou důležitých oblastí a poskytují inovativní nástroje a zážitky napříč platformami. Těmito oblastmi jsou duševní zdraví a zdraví zraku. Nové funkce budou k dispozici letos na podzim jako bezplatná aktualizace softwaru pro iPhone XS a novější.

Myopie neboli krátkozrakost je celosvětově nejčastější oční vadou. Odhaduje se, že v současnosti postihuje více než 30 % populace a do roku 2050 se očekává nárůst na 50 %, tedy 5 miliard lidí.

Oční specialisté doporučují několik klíčových zásad chování u dětí, které pomáhají snižovat riziko myopie. Dvě z těchto zásad chování jsou trávení více času venku na denním světle a čtení, popř. sledování mobilu či jiného podobného zařízení z větší vzdálenosti.

Mezinárodní institut pro myopii (International Myopia Institute) doporučuje, aby děti trávily venku alespoň 80-120 minut denně. Chytré hodinky watchOS 10 Apple Watch zavádějí možnost měřit čas strávený na denním světle pomocí senzoru okolního světla. Čas strávený na denním světle zjištěný hodinkami Apple Watch si uživatelé mohou zobrazit v aplikaci Zdraví v iOS 17 a iPadOS 17. Děti, které nemají vlastní iPhone, mohou pomocí funkce Rodinné nastavení spárovat své hodinky Apple Watch s iPhonem rodičů, čímž rodiče získají přehled o tom, kolik času jejich děti tráví na denním světle, a to pomocí funkce Sdílení zdraví. Čas strávený na denním světle může být přínosný pro fyzické i duševní zdraví, proto je tato funkce k dispozici všem uživatelům watchOS 10.

Čtení knih nebo hraní na mobilním zařízení z příliš malé vzdálenosti je také dobře zdokumentovaným rizikovým faktorem krátkozrakosti. Nová funkce Vzdálenost obrazovky využívá stejnou kameru TrueDepth, která pohání Face ID na iPhonu a iPadu, aby uživatele povzbudila k oddálení zařízení poté, když ho delší dobu drží blíže než 30 cm. Funkce Screen Distance může mladším uživatelům připomínat zdravé návyky při sledování obrazovky, které mohou snížit riziko krátkozrakosti, a dospělým uživatelům dává možnost snížit digitální únavu očí.

Více na https://www.apple.com/newsroom/2023/06/apple-provides-powerful-insights-into-new-areas-of-health/

autor: redakce