V neděli 4. června 2023 se v klubu Lávka u Karlova mostu v Praze uskutečnila jednodenní akce SILMO Showroom.

Soňa Fišerová před posterem Vanni

Společenstvo českých optiků a optometristů uspořádalo o víkendu 3. a 4. června v Praze Víkend SČOO, který se skládal ze tří do sebe vzájemně zapadávajících součástí – série odborných přednášek, valné hromady a SILMO Showroom. Odborné přednášky i showroom vznikly ve spolupráci s významným francouzským veletrhem SILMO. O důležitosti, kterou mateřský veletrh této pražské akci přikládá, svědčila i přítomnost ředitele veletrhu pana Erica Lenoira a hlavně prezidentky veletrhu, paní Amélie Morel, která stylově reprezentovala veletrh v krásných žlutých šatech.

Showroomu se zúčastnily firmy, které mají zájem o český trh a budou v letošním roce vystavovat na veletrhu SILMO, dále pak i firmy, které už jsou zde etablované, ale mají nové produkty. Právě Víkend SČOO pro ně představoval vhodné místo, kde svoje zboží mohli odbornému publiku nejen z ČR představit. Akce byla přístupná jak registrovaným účastníkům, tak i posluchačům nedělního přednáškového maratonu SILMO Academy, což posílilo atraktivitu celé akce. Slyšet byla kromě češtiny i slovenština, maďarština a další jazyky.

Jedenáct firem u jednoduchých stolečků představilo zájemcům celkem 21 značek. Bylo zajímavé sledovat italský a francouzský design, veselé španělské barvy. Mezi nimi byla i italská značka VANNI, která by se ráda zase začala více objevovat v nabídce českých optik.

Brýle Vasuma

V sále vznikl zajímavý koutek, ve kterém se sešla švédská značka VASUMA, německá značka Einstoffen a český designer brýlí Ondřej Vicena. Toto místo bylo specifické svojí barevností, tvarem brýlí i zpracováním. Je příjemné zjistit, že v současném, stále více propojeném světě vznikají místní firmy, které jsou odlišitelné. Zatímco například italské firmy hrdě představovaly svoje zboží Made in Cadore s dokonale vyvedenými jásavými barvami, tento téměř severský koutek nabízel brýle spíše zemitých barev a jednodušších tvarů, část obrub od firmy Einstoffen obsahovala dokonce dřevo. U firmy VASUMA musím zmínit navíc dokonale zpracované reklamní materiály a pouzdra na brýle.

Mezi vystavujícími firmami byly také výrobci brýlových a kontaktních čoček, kteří se věnují managementu myopie. Účast těchto firem byla maximálně vhodná, protože myopie jako téma hýbe současností a bylo jí věnováno i několik přednášek ve vzdělávací části Víkendu SČOO SILMO Academy. Všichni si tedy mohli zmíněné zboží prohlédnout a pobavit se i distributory. Společnosti COOPER (MiSight) a HOYA (MiYOSMART) svoje produkty představili v březnu na veletrhu Opta. Společnost ESSILOR zde poprvé představila svoji brýlovou čočku Stellest pro zpomalení nárůstu myopie. Bylo tak možné si důkladně prohlédnout a porovnat oba designy MiYOSMART i Stellest na jednom místě, a to včetně podrobného výkladu.

Žluté brýle od Ondřeje Viceny

Celá neděle proběhla v krásném prostředí klubu Lávka s výhledem na Karlův most, Vltavu i Pražský hrad za velmi příjemné atmosféry a za doprovodu skvělého jídla a pití.

autorka: Soňa Fišerová