O víkendu 3. a 4. června 2023 se v Klubu techniků na Novotného lávce v Praze uskutečnila vzdělávací akce, kterou Společenstvo uspořádalo ve spolupráci se SILMO Academy. V neděli pak v klubu Lávka proběhla novinková akce SILMO Showroom.

Vzdělávací přednášky SILMO Academy organizuje Mezinárodní optická asociace IOA a tento ročník se zaměřila na myopii, udržitelnost a zdravé stáří. Velkým přínosem této akce je skutečnost, že jednotlivé přednášky vedou mezinárodně uznávaní odborníci z celého světa, kteří nám tím pádem zprostředkují poslední vývoj v dané oblasti. Přednášky byly simultánně tlumočeny do češtiny a účastníci mohli vždy na závěr klást doplňující dotazy.

Jako první se nejnovějším trendům v managementu myopie věnovala prof. Kathryn Saunders, která porovnala současné nejčastější praktiky jako atropin v nízkých dávkách, speciální brýlové a kontaktní čočky i vzájemné kombinace atropinu a brýlových čoček. Značnou část přednášky věnovala tzv. LOW LEVEL RED-LIGHT THERAPY. Jedná se o terapii červeným světlem o vlnové délce 650 nm, které emituje stolní přístroj. Studie o efektivitě tohoto postupu proběhla v Číně, zúčastnilo je jí 114 dětí ve věku 8 až 13 let. Studie probíhala po dobu 2 let, děti byly 2x denně 5 dnů v týdnu vystaveny na 3 minuty působení tohoto světla. Výsledky studie vypadají velmi slibně, byly zmíněny jen dvě případy, kdy došlo k dočasnému poškození zraku. V současnosti probíhá studie v Austrálii, které se účastní děti i z jiných etnických skupin než z východoasijské.

Velice zajímavou debatu ale přinesla přestávka, kdy jsem se prof. Saunders, Elaine Grisdale a Fiony Anderson zeptala na pozadí všech studií, které se uskutečňují v Číně. Mnozí z nás si totiž ještě pamatujeme socialisticky řízené zdravotnictví a míru dobrovolnosti v něm. Dámy mi potvrdily, že skutečně čínský stát studie v oblasti myopie velmi podporuje. S touto podporou jdou ruku v ruce také obrovské finanční prostředky, které jinde ve světě k dispozici nejsou. Zároveň ale přichází také nařízení, kolik dětí se musí zúčastnit a úřady se o naplnění tohoto počtu postarají. Ptala jsem se proto, protože jako matce tří dětí mi terapie červeným světlem nepřišla úplně bezpečná. Odbornice mě ujistily, že terapie je bezpečná, pokud se dodržují podmínky, kontroluje se zrak dětí apod., což se děje. Samozřejmě musíme brát v úvahu, že se časem mohou objevit později na trhu falešné přístroje, které kvality těch pravých mít nebudou, budou to padělky, ale to už je mimo naši debatu. Další moje otázka směřovala na to, jakou mají ony samy ze zahraniční praxe zkušenost s rodiči – jak tito rodiče reagují na výsledky studií, které se všechny odehrávají v Číně nebo Hongkongu na dětech z jednoho etnika. Situace je taková, že rodiče chtějí více studií i na dětech vlastního etnika, chtějí větší jistotu. Studie proto vznikají i v ostatních částech naší Zeměkoule, ale jsou menší a déle trvají. Také je složité etické hledisko, protože v současnosti v době existence vyzkoušených ať brýlových, nebo kontaktních čoček pro řešení myopie není možné dítěti dát klasické jednoohniskové čočky pro srovnávání účinku.

Důležité poselství prof. Kathryn Saunders zaznělo na závěr její přednášky: Buďte velmi opatrní v tom, co slibujete rodičům. Výsledky jsou terapie jsou velmi omezené, za úspěch musíme považovat omezení nárůstu o jednu třetinu dioptrie za rok proti křivce nárůstu v případě korekce s klasickou čočkou.

Další přednášky se týkaly hodnoty optika a optometristy pro společnost, nových ekologických materiálů a udržitelnosti a také se zaměřily na starší obyvatelstvo – správné brýle pro předcházení pádů a úloha optiků při zvyšování kvality života lidí postižených demencí.

Seznam všech přednášek je k dispozici na https://scoo.cz/program-vzdelavani-pri-akci-vikend-scoo/.

Nedělní část programu byla velmi nabitá, pokračovaly přednášky a zároveň o kousek dál v klubu Lávka se uskutečnil první ročník SILMO Showroom.

 

autor: Soňa Fišerová