Na brněnském výstavišti se od 3. do 5. března 2023 odehrál již 27. ročník Mezinárodního veletrhu oční optiky, optometrie a oftalmologie OPTA. Jednalo se o největší tuzemské setkání odborníků, kteří pečují o kvalitu zraku. Nabídku 90 firem ze sedmi zemí si dle předběžných údajů prohlédlo za tři dny 3 000 návštěvníků.

V Čechách máme poměrně slušný optický trh. Myslím, že je zcela saturovaný obchod s optickými prostředky, dioptrickými i slunečními brýlemi, a proto stojí za to pořádat veletrh a společně sejít se. Není to jen o obchodu, ale také o osobních kontaktech,“ řekl Václav Antonín, prezident Společenstva českých optiků a optometristů, které veletrh spoluorganizuje. „Vedle prezentace novinek předních firem z oboru nabízí OPTA výjimečnou příležitost k setkání všech odborníků ze světa oční optiky. Těší mě, že díky osobnímu přístupu vystavovatelů se veletrh nesl v příjemné a uvolněné atmosféře, která doplnila obchodní rozměr akce,“ uvedl Michalis Busios, ředitel veletrhu OPTA.

Vystavovatelé představili především nové kolekce brýlových obrub a slunečních brýlí. Nechyběly však ani inovace z oblasti korekčních a kontaktních čoček i přístrojové techniky. Zastoupeny byly samozřejmě i aktuální designové a technologické trendy. Z hlediska materiálů se obor vrací zpátky k přírodním materiálům. Při výrobě se však využívají i nové technologické směry, jako je například 3D tisk. Vystavovatelé představili také řešení využívající virtuální prostor.

Součástí veletrhu byl i odborný doprovodný program OPTA FORUM, který se zaměřil na aktuální témata. Diskutovalo se například také o progresivní myopii u dětí, z níž se stává rychle nastupující problém současnosti.

Lákadlem veletrhu byla unikátní výstava historických brýlí s názvem Antique Optical World, která nabídla jedinečný pohled na brýle, brýlová pouzdra, zvětšovací skla a divadelní kukátka z období od 14. do 19. století. Zájem byl také o komentované prohlídky, kterými prováděl autor výstavy Vilém Rudolf – optik a optometrista dlouhodobě se zabývající historií brýlí.

Na společenském večeru byly předány ocenění TOP OPTA za inovativní exponáty. Cenu v kategorii Kvalitní vidění pro všechny generace získal exponát SagLook 3.5 HD od výrobce a vystavovatele Sagitta. SagLook je přenosná kamerová lupa s vysokým rozlišením a velkým rozsahem zvětšení. Ocenění bylo uděleno za provedení produktu jako moderní alternativy optických lup s vhodnou ergonomií a dostupnou cenou pro širokou veřejnost.

Cenu v kategorii Brýlové obruby a sluneční brýle – technologické inovace získala brýlová obruba OMO 100 od výrobce a vystavovatele OPTIPLAST EYEWEAR. OMO 100 je módní brýlová obruba české designérky Evy Polenové. Komise udělila ocenění za navázání na tradiční designovou školu 60. let s respektem na kvalitu zpracování.

Cenu v kategorii Brýlové a kontaktní čočky, jejich úpravy a zušlechtění získal exponát ZEISS ClearView od výrobce Carl Zeiss Vision a vystavovatele Carl Zeiss. ZEISS ClearView jsou nové skladové brýlové čočky využívající Free-form technologii s optimalizací ve více než 700 bodech. Komise udělila ocenění za technologickou inovaci umožňující širší dostupnost Free-form zpracování brýlových čoček.

Cenu v kategorii Technologie v oční optice získal exponát ZEISS VisuFit 1000 od výrobce Carl Zeiss Vision a vystavovatele Carl Zeiss. VisuFit 1000 je nová, centračně poradenská platforma pro prodej brýlí v oční optice. Komise udělila ocenění za technologicky nejvyspělejší systém pro zjišťování centračních parametrů s možností vytvoření 3D aretace a možností zkoušet brýlové obruby virtuálně.

Další ročník veletrhu OPTA se uskuteční v termínu 8.–10. března 2024.

 

text a foto: Michal Svoboda, Veletrhy Brno, a.s.