Dnešní den, 4. leden, je Mezinárodním dnem Braillova písma. Nevidomý Francouz Louis Braille jej vymyslel, když mu bylo šestnáct let. Díky němu mohou nevidomí číst knihy, noty či luštit křížovky.

Texty se vytvářejí buď tzv. Pichtovým psacím strojem (hovorově Pichťákem) nebo skrze destičku. Písmo využívá šesti vystouplých teček a čte se hmatem. Pracuje se s tvarem obdélníku, do nějž se umísťuje určitý počet teček (celkem lze kombinacemi vytvořit 64 variant obdélníků s různým počtem teček).

Předbraillská příprava

Pokud by se člověk chtěl Braillovo písmo naučit, stačí si prý zapamatovat mnemotechnickou pomůcku podobnou systému Morseovy abecedy. Každému písmenu abecedy je přiřazeno dvousloví či třísloví s krátkými a dlouhými slabikami. Slabik je vždy celkem šest, aby se vešly do obdélníku o šesti bodech (vždy dva pod sebou). Trik je v tom, že dlouhé slabiky znamenají tečku. V internetových vyhledávačích lze nalézt několik variant, ale každý si může vymyslet svou originální mnemotechnickou pomůcku (podobně jako u periodické tabulky prvků). Písmeno A se tedy znázorňuje jednou tečkou vlevo nahoře. Jako pomůcku jsme našli na dvou internetových stránkách dvousloví Árie Anežky.

Písmo se používá mezinárodně, každá země má drobné odchylky. Ve Francii bylo oficiálně uznáno v roce 1854, dva roky po Braillově smrti, který mimochodem pracoval jako učitel.

Redakce