Na podzim 2019 jsem měl telefonát z Brna od kolegy optometristy Tomáše Pospíchala, který se specializuje na sportovní optometrii, že má v péči na zrakový trénink olympijského vítěze z Pekingu 2008 Davida Kosteleckého a že ho připravuje na Olympiádu do Tokia 2020.

Problémem byl vyšší astigmatismus u Davida Kosteleckého, který chtěl u nás zkusit korigovat pomocí individuálních kontaktních čoček. David Kostelecký měl již zkušenost s RGP sklerálními čočkami, které řešil v roce 2016 u specialisty optometristy ve Švýcarsku.

Tyto čočky používal čistě jen na závody. Jejich snášenlivost byla dobrá, ale nehodily se k celodennímu nošení. David Kostelecký u nás v prosinci 2019 absolvoval vstupní vyšetření, které zahrnovalo WAVE analýzu, topografie OPL na Keratografu 5 a kontrolu na štěrbinové lampě. Jeho tehdejší brýlová korekce byla:

OP -0,50 cyl -2,50 ax 170°

OL -0,25 cyl -3,00 ax 5°

Visus v brýlích …1,25

WAVE analýza AR

OP 0,00 cyl-2,75 ax 171°

OL -0,25 cyl -3,00 ax 5°

 

Individuální měkké kontaktní čočky

Jako problematické se ukázaly ploché rohovky, jejich větší průměr a vyšší cylindrická hodnota. Ze zjištěných dat vyplynula jasná volba, a to individuální kontaktní čočka. David Kostelecký měl do té doby zkušenosti pouze s RGP čočkou. Přál si také, aby mohl kontaktní čočky nosit více, a to nejen na závody, ale i na tréninky, závodní přípravu nebo i na zrakový trénink. Jako nejvhodnější řešení jsme vybrali individuální měkké kontaktní čočky. U našeho dodavatele v Německu jsme objednali pár soustružených ročních individuálních čoček, vyráběných na základě dioptrických hodnot, topografie OPL, corneo-sklerálního profilu a algoritmických přepočtů. Kontaktní čočky dorazily v lednu 2020 a ihned jsme se domluvili na jejich aplikaci koncem ledna.

Aplikované individuální čočky

Typ Conform-B

DT Bc.9,0 Dt 14,40 Do 12,70

OP -0,50 cyl -2,50 ax 170°

OL -0,25 cyl-2,75 ax 5°

Materiál vysoce propustný hydrogel

Visus OPL 1,50

Topografie OPTopografie OL

Subjektivně byla snášenlivost kontaktních čoček okamžitá, po hodinové adaptaci a kontrole aplikace paralelní, slzný film stabilizovaný, pohyblivost optimální, a hlavně spokojený David Kostelecký. Individuální kontaktní čočky Davidu Kosteleckému pomohly při zrakovém tréninku se sportovním optometristou Tomášem Pospíchalem v SportSenses Brno, který koučoval jeho zrak. Výsledek všichni známe a kdo sledoval finálový rozestřel mezi Davidem a Jiřím Liptákem, dá mi za pravdu, že se jednalo o krásný sportovní zážitek.

Nejvíc mne potěšila děkovná sms zpráva z Tokia, ze které si dovolím citovat: „Vaše kontaktní čočky byly u toho!!!“ Ještě jednou gratuluji Davidu Kosteleckému k získání stříbrné medaile a věřím, že se všichni těšíme i na Letní olympijské hry v Paříži 2024.

 

Bc. Daniel Mrva

registrovaný optometrista, BM OPTIKA

Kopřivnice

poskytovatel zdravotních služeb

 

foto: archiv autora a archiv Davida Kosteleckého

redakční poznámka:

Použitá data a informace jsou uvedeny se souhlasem Davida Kosteleckého.