Ve čtvrtek 13. ledna otevírá v RETROMUSEU v Chebu výstava celistvě mapující československý design brýlí. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 12. 1. od 17 hodin.

Brýle byly v Československu neprávem opomíjenou kapitolou designu a módy. Může za to zejména fakt, že byly dlouhou dobu považovány za korekční pomůcku vady. Bylo lepší je skrývat a nehledat v nich krásu.

Existují však rozsáhlé prameny, ze kterých je patrná tradice a kvalita československého brýlového návrhářství, a to i v porovnání se světovou produkcí. Jak tedy vypadaly tvary obrub, které se vyvážely z Československa do celého světa, kdo byl jejich designér , které osobnosti je nosily, zůstalo po dlouhou dobu neprobádaným územím.

Designér brýlí Jaroslav Trubač navrhl v letech 1964–1990 pro Národní podnik Okula Nýrsko několik tisíc prototypů brýlových obrub, o kterých lze říci, že je nosilo téměř celé Československo. Kurátor projektu Ondřej Vicena představuje jako pozvánku na výstavu celistvě mapující českolovenský design brýlí výběr z díla tohoto dosud neznámého designéra, který žije v Prostějově, sbírá cizokrajné motýly a svá brýlařská léta považuje za své největší stěstí.

Srdečně vás všechny jménem redakce zveme na tuto výstavu!

autor: Soňa Fišerová
foto: Ondřej Vicena