Milí čtenáři našeho časopisu,


jsem moc ráda, že jsem se s některými z vás mohla potkat v červnu v Praze na Víkendu SČOO a SILMO v Praze. Byla jsem nadšená, že přijeli zájemci o tuto akci nejen z celého Česka, ale i ze Slovenska, a to až z Košic! Ráda s vámi mluvím a poslouchám vaše příběhy. Během přednáškového bloku jsem si také povídala s přednášejícími. Zaujala mě prof. Kathryn Saunders svou přednáškou o terapii červeným světlem. Na závěr nás vyzvala, abychom se připojili do facebookové skupiny Myopia Profile, což je platforma, ve které profesionálové z celého světa sdílejí svoje poznatky z praxe týkající se léčby myopie. Považuji za obrovskou výhodu, kterou nám dnešní technologie přinášejí, že můžeme takto jednoduše sdílet informace a ptát se na názor anebo žádat o radu.

Přibližně na jaře tohoto roku se začalo hodně mluvit o jiném technologickém výdobytku – o umělé inteligenci. O tom, že si s námi může popovídat, říct nám třeba vtip, že se ní dají vytvářet obrazy a že vlastně umí úplně všechno a brzy nás nahradí, editory mezi prvními. A to mě zaujalo. Myslím, že bychom měli poznat z blízka ty anebo to, co nás má nahradit. Tak jsem si začala s umělou inteligencí trochu hrát. Zadala jsem jí, aby mi řekla vtip, ale výsledek nebyl nic moc. Kamarádka mi ukazovala aplikaci, která malovala. Ta vypadala o poznání lépe. Pak mě docela přesvědčila (ta umělá inteligence), že něco umí, když se jednou v neděli večer jedna z mých dcer ozvala, že potřebuje napsat prográmek do školy (studuje na střední škole počítače) a že na to zapomněla. Bylo už opravdu pozdě večer a manžel během minuty řekl: „Máš to v mailu.“ Zeptala jsem se ho, jestli to bylo tak jednoduché, že to měl tak rychle. Odpověděl, že to zadal AI a že to udělala správně… Mimochodem, programátory má prý taky nahradit.

A tak jsem se rozhodla, že ji začnu používat a využívat ve své práci. Chtěla jsem, aby za mě napsala jeden jednostránkový článek. Zadala jsem jí cvičně pár témat, styl, jakým má psát, a čekala jsem, jak se nám ve finále poskládá časopis, abych vybrala od ní téma, které se nám bude nejlépe hodit a obsah časopisu doplní. Nakonec to dopadlo tak, že mi nezůstala ani stránka volná. Nevím, jestli je to škoda, že článek od ní není zařazen, anebo ne, protože AI nic objevného nenapsala. Přiznávám, že mě to bavilo. A nemusíte mít strach, nedošlo ke zneužití žádné práce, používala jsem placený program. A co se týká vaší práce, ta v ohrožení určitě není, můžete být bez obav. Umělá inteligence nedokáže nahradit lidskou interakci a ta je u vás, optiků a optometristů, základem všeho.


Přeji vám hezké léto.


Soňa Fišerová