V pátek 21. března tohoto roku byla při příležitosti Mezinárodního dne loutkového divadla slavnostně otevřena v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi Hravá hmatová expozice.
Expozici si užijí jak vidící, tak ti se zrakovým znevýhodněním – všechny skupiny totiž ocení krásu marionet jak těch za sklem (očima), tak těch ve čtyřech otevíracích komodách (hmatem). Expozice myslí i na děti – vystavované předměty jsou umístěny v různých výškách a vyrobeny z rozmanitých materiálů.
Návštěvníci se mohou dotýkat nejen části loutek, vahadel k ovládání marionet, ale také nahmatat bříšky prstů řezbu do dřeva v jeho postupných fázích.
Mydlářovský dům
Jedním z hlavních a významných exponátů výstavy je 3D haptický model Mydlářovského domu (včetně jeho detailů), zhotovený v měřítku 1 : 55. Při modelování byly použity videonahrávky, fotografie, stavební plány a mapové podklady. 3D model pomocí zachycení reálných detailů budovy umožnila vytvořit i stereoskopická metoda.
Výroba tohoto exponátu si vyžádala dva roky precizní práce a nejtěžší byla příprava před tiskem – modelování v programu na tvorbu 3D modelů pro 3D tisk. Samotný proces 3D tisku pak trval cca 50 hodin. Pro tisk byl použit pevný, pružný a estetický materiál PETG.
Čtyři komody
Exponáty se nacházejí podél pravé stěny místnosti a v dřevěném stojanu na gramodesky.
V první komodě bude možné hmatem zjistit, jak vypadá detail oka, ucha, nosu a celek tří reliéfů – jinými slovy představit si, jak se marionety vyrábějí.
Druhá komoda poodhalí princip fungování marionet – obsahuje jejich hlavy a těla.
Třetí komoda skrývá model Mydlářovského domu – ten se dá ohmatat ze všech směrů a v polici nad ním jsou detaily fasády (např. reliéf jelena na fasádě).
Čtvrtá komoda poodkryje mechaniku a pohyby marionet, k uchopení jsou tedy vahadla, ale také např. zvířata z molitanu.
A konečně v páté komodě – stojanu – natrefí návštěvník na hlavy marionet na tyčích. Má uhodnout, jaké tváře znázorňují.
Kulturní dědictví i širší poznání
Expozice přispívá k širšímu povědomí o kulturním dědictví i loutkářském umění a rovněž o životě lidí se zrakovým znevýhodněním. Tím, že si vidící návštěvník může v muzeu zapůjčit speciální masky na oči, dokáže se alespoň na chvíli vcítit do způsobu vnímání světa prostřednictvím hmatu.
Expozice je bezbariérová, instalace mají popisky v Braillově písmu i latince a splňují standardy pro nevidomé a slabozraké. Na komodách jsou QR kódy, díky nimž se dozví návštěvníci další detaily.
Expozice vznikla ve spolupráci s odborníky ze Spolku pro podporu tradic loutkářství, Národní rady osob se zdravotním postižením, Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých a společností Tyfloservis. 3D modely zaštítila Univerzita Pardubice a jejich autorem je student programu aplikovaná informatika – multimédia ve firemní praxi Martin Fiebinger pod pedagogickým vedením Ing. Jakuba Jecha, Ph.D. Model Mydlářského domu tiskl student navazujícího magisterského studia aplikovaná informatika – data science Bc. Jakub Ešpandr. Vznik expozice podpořily nejen Pardubický kraj, ale i soukromé subjekty. Řezbované exponáty vytvořili Štěpán Pěnka a Jiří Bareš, koncept, výtvarné řešení a realizaci měli na starosti Kateřina Housková, Jana Pospíšilová (Divadlo Minor), Petra Zichová a Tereza Nádvorníková (MLK), grafiku Přemysl Černý (Studio Bunkr).
Na stránkách muzea jsou také podrobný plán cesty do muzea i popis expozice a základní orientace v muzeu pro nevidomé a slabozraké návštěvníky a také podrobný popis komod – ty je však nejlepší ohmatat si na vlastní ruce.
Zdroj: Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, Hravá hmatové expozice