Od 11. června do konce srpna je k vidění u budovy Fragment Karlín v Praze venkovní výstava obrazů Svět nevídaný. Na rozdíl od galerií, kde člověk na obrazy nesahá, vnímá je spíše jako celek nebo si prohlíží detaily jejich provedení, tyto obrazy jsou přímo stvořeny k tomu, aby si je člověk doslova osahal.

Na výstavě se můžete procházet mezi čtrnácti obrazy od známých fotografů. Trik tkví v technice provedení – reliéfním tiskem. Výsledné foto není klasicky 2D ploché, ale má 3D plasticitu (běžný uživatel zná tento typ nejčastěji z přebalů knih, kdy na nich některý motiv vystupuje, nebo je „vtlačen“ naopak dovnitř).

Na výstavě si můžete tedy sáhnout na zachycené postavy, sportovní momentky či přírodní motivy. Pod každou fotografií je standardně uveden název fotografie a jejího autora – klasicky a Braillovým písmem. Součástí panelů jsou rovněž popisy očních vad, včetně přiblížení toho, jak s nimi člověk vidí. Výstava má tedy zároveň charakter osvěty.

Autory vystavených fotografií jsou zástupci Canonu z celého světa. Je mezi nimi např. Jihoafričan Brent Stirton, jehož snímek posledního severního bílého nosorožce obklopeného strážci je asi nejznámějším dílem na výstavě, dále dvorní sportovní fotograf The Times Marc Aspland, německá módní fotografka Heidi Rondak nebo držitel Pulitzerovy ceny Muhammed Muheisen.

Zaujme i černobílý portrét od Iana Treherneho, jenž začal fotit, až když sám přišel o zrak, a nechybí ani detailní fotografie mořského korálu větevníku během rozmnožování v umělých podmínkách, na níž spolupracoval Canon spolu s laboratoří Coral Spawning Lab v Londýně.

Požitek a užitek z výstavy budou mít všechny skupiny: ti, kdo vidí, i ti se zrakovým hendikepem – obě skupiny totiž získají hmatový dojem z vizuálního umění, což je cenná zkušenost. U umění hraje totiž roli – bez ohledu na handicap – představivost, osobnostní vnímání i to, jak na nás umělecké dílo (zde tedy fotografie) působí.

Výstavu pro veřejnost připravily Společnost Canon ve spolupráci se Světluškou – Nadačním fondem Českého rozhlasu a organizací Czech Photo.

Zdroj a foto: Czech Photo