Studenti Jakub Aldorf, Jakub Kužel a Patrik Švoma z týmu VisionNex z VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou navrhli chytré brýle pro nevidomé.

Tyto černé brýle vypadají jako sluneční, ale mají větší tloušťku, protože ve svrchní části očnice je nabíjecí kabel na USB a v jedné z čoček je zabudována kamerka.

Brýle fungují tak, že dokáží přečíst předmět, který se před nevidomým nachází – identifikuje např. počítač, šálek či stolek. Převádějí tedy obraz na zvuk a přečtou nevidomému, co se před ním nachází, k čemuž napomáhá umělá inteligence.

Studenti byli za tento prototyp oceněni v soutěži Solve for Tomorrow 2023/2024, do které se přihlásilo 72 týmů z ČR a ze Slovenska a která je určena technologickým projektům se sociálním přesahem. Prototyp vymýšleli a technologicky sestavovali během půl roku.

Druhou příčku obsadila studentka týmu DOMLUV SE! pražského Gymnázia Arabská v Praze, která naprogramovala aplikaci pro snadnější dorozumění s neverbálními autisty. Na třetí pozici se umístili studenti týmu GYMSPACE Střední průmyslové školy Na Purkynově ulici v Brně s novou sociální sítí sdružující trenéry, fitness centra a lidi s chutí cvičit.

Finalisté mají k dispozici další pomoc, kontakty a možnosti stáží ve společnosti Samsung, která soutěž Solve for Tomorrow pořádá, při dalším rozvoji svých pozoruhodných projektů.

Studenti VOŠ a SŠ ve Žďáru nad Sázavou se účastní různých soutěží – technických, elektronických, BIM… a tradičně v nich sklízejí úspěchy díky svému logickému myšlení, tvořivosti a vynalézavosti.

Zdroj: Solve for Tomorrow a VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou

Foto: Samsung Solve for Tomorrow